Sağlık Müzesi

Gönderen İl: Çorum

Uygulama Adı: Geçmişten Günümüze Çorum’da Sağlık Müzesi
Sağlık Tesisi Adı: Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Neden İhtiyaç Duyuldu: Hastanede kentin sağlıkla ilgili bütün verilerini toplayarak hem bugünün özetini çıkarmak hem de bugünlere nasıl gelindiğini göstermek için müze oluşturuldu.
Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): İdari ve Mali İşler ile Sağlık ve Bakım Hizmetleri alanında(Kurumsal alanda) uygulandı. Hastanemiz B blok 3. Katında sessiz ve nezih bir ortamda (ortak-genel alan) hizmete sunulmuştur.
Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: 04.03.2021 Sürekli
Nasıl Uygulandı: Çorum’un sağlıkla ilgili bütün verilerini toplayarak hem bugünün özetini çıkarmak hem de bugünlere nasıl gelindiğini göstermek amacı ile 810 yataklı Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinin üçüncü katında oluşturulan ve geçmişte kentte hasta teşhis ve tedavisinde kullanılan ekipmanların yer aldığı müze, hastanede eğitim gören tıp öğrencilerine 24 saat hizmet vermektedir. Geçmişe ait sağlık fotoğrafları ve kullanılan tıbbi cihazlar bir araya getirilerek hasta teşhis ve tedavisinde kullanılan yöntem ve cihazların öğrencilere ilham vermesi amaçlanmaktadır.
Kim tarafından uygulanabilir: Tüm hastanelerde uygulanabilir.
Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması):Hasta ve çalışanlarımızın, stajyer öğrencilerimiz ile tıp fakültesi öğrencilerimizin geçmişe bakarak daha iyi değerlendirmeler yapmasına ve bugünkü sağlık sisteminin gücünün anlaşılmasına yarıyor.
Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Herhangi bir problem ile karşılaşılmadı.
Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: sağlık içerikli basılı eserleri ve hasta teşhis ve tedavisinde kullanılan ekipmanların temin edilmesi gerekmektedir.
Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Tüm sağlık tesislerinde kullanılabilir.
Yayınlanma Tarihi: 28.02.2022


  • DSC_5752.JPG
  • DSC_5757.JPG
  • manşet.png
  • DSC_5754.JPG
  • DSC_5759.JPG
  • DSC_5756.JPG
  • DSC_5750.JPG