Diş Hekimimi Seviyorum

Gönderen İl: Kırklareli
Uygulama Adı: Diş Hekimimi Seviyorum Projesi
Sağlık Tesisi Adı: Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Neden İhtiyaç Duyuldu: Ağız ve diş sağlığının önemi konusunda öğretmen ve ailelerin farkındalıklarını artırmak,  okul öncesi çocukların diş muayenesinden korkmasını engellemek.
Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,):Poliklinikler, Çocuk Oyun Alanı, Eğitim Salonu
Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: 2016-2019 /Sürekli değil
Nasıl Uygulandı: Çocuklar, proje kapsamında temin ettiğimiz özel servisle velileri ve öğretmenleri ile beraber  merkezimize getirildiler. Önce eğitim salonumuzda eğitici çizgi film izleyerek ağız ve diş sağlığının önemi hakkında bilgi aldılar.  Diş maketi üzerinde uygulamalı olarak doğru diş fırçalama tekniklerini öğrendiler. Daha sonra merkezimizi gezip oyun parkımızda oynayacaklarla oynadılar. İlk korkularını bu ortam sayesinde atan ve aileleri tarafından onam verilen çocuklar, oyuncak arabalarla, sevimli çizgi  film karakterlerinin olduğu çocuk polikliniğimizde muayene koltuğuna alındılar. Burada diş muayenesi ile çürük oluşumunu önleyici florürlü jel uygulaması yapılan çocuklara diş karnesi verilip, balon ve çıkartmalar hediye edildi.
Faaliyetlerin bitiminde çocuklara ve öğretmenlerine diş fırçası /macunu seti hediye edilip okullarda eğitim amaçlı kullanılmak üzere doğru diş fırçama afişi, oyun hamuru dişçi seti, çene-diş maketi verildi. Çocuklar planlanan program dahilinde sabah grubu saat  10.00’ da, öğlen grubu saat 14.00’ de öğrenci servis aracı ile merkezimize getirilip, daha sonra tekrar okullarına bırakıldılar.
Kim tarafından uygulanabilir: ADSM personeli
Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Çocukların diş hekimi korkusunu yenmesi sağlandı. Merkezimize başvuran çocuk hasta sayısında %10 artış oldu.
Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Kış mevsimine denk gelen uygulamanın soğuk hava koşulları nedeniyle okulların tatil edilmesine bağlı olarak süresi uzadı.
Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Bu uygulamayı yapmak isteyen kurumlar bulundukları bölgedeki kreş ve anaokulları ile iletişime geçerek bu uygulama ile ilgili  bilgilendirme yapabilirler. Kurum içinde  de bu uygulamada görev alacak personel belirlenmelidir.
Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): ADSM VE ADSH
Yayınlanma Tarihi: 17.05.2021 Hekimimi Seviyorum Projesi


  • Diş Hekimimi Seviyorum Projesi1.jpg
  • Diş Hekimimi Seviyorum Projesi6.jpg
  • Diş Hekimimi Seviyorum Projesi3.jpg
  • Diş Hekimimi Seviyorum Projesi5.jpg
  • Diş Hekimimi Seviyorum Projesi8.jpg
  • Diş Hekimimi Seviyorum Projesi7.jpg
  • Diş Hekimimi Seviyorum Projesi2.jpg