Doğum Hizmetlerinde Bütünsellik

Gönderen İl: Sivas

Uygulama Adı: Doğum Hizmetlerinde Bütünsellik

Sağlık Tesisi Adı: Sivas Numune Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Doğum kliniği olduğunun belirtilmesi ve de annenin kendisini özel hissetmesi için 2020’den itibaren Hoş geldin bebek -pleksi kapı süsleri uygulanmaya başlandı. İhtiyaç sahibi hastaların fazla olması nedeni ile İlk Kıyafetim uygulaması başlatıldı. Normal doğum eylemi zamanı belirlenemeyen bir süreç olduğundan dolayı bazı hastaların İhtiyacı doğrultusunda lohusaya pijama desteği gereksinimi duyulmuştur ve 2015’ten itibaren uygulanmaktadır. Doğumhanede doğum için bekleyen hastaların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak  Lohusalara gece kahvaltısı  uygulaması başlatıldı.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Doğum Kliniğinde

Nasıl Uygulandı: Bebek izlem ve takip birimi tarafından doğum sonrası dönemde ihtiyaç sahibi ailelerin bebeklerine uygulandı. Klinikte bulunan tüm kapılara pleksi kapı süsleri takıldı. Hastanemiz tarafından lohusa pijaması temin edildikten sonra ihtiyaç duyulan hasta ile karşılaşılması durumunda Doğum sonrası bakım kliniği ve kadın doğum cerrahi kliniği sorumluları ve ekipteki diğer ebeler tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca gece kahvaltısı için de; doğumhanede doğum için bekleyen hasta sayısı baz alınarak ortalama hasta sayısı belirlenir, sayı yemekhaneye bildirilerek ve kliniğe yemekhaneden akşam 21:00 de kahvaltı gelmesi sağlandı.

Kim tarafından uygulanabilir: Kahvaltı yemekhanedeki personel getiriyor. Servis nöbetçi ebe arkadaşlar tarafından annelere veriliyor. Kıyafetleri bebek izlem ve takip birimi çalışanları tarafından dağıtıldı.kapı süsleri tek seferde kalıcı olarak takılmıştır.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması):  Bebeklerde hipotermi riski azaltıldı. Hasta /hasta yakını memnuniyetini olumlu yönde etkiledi. Kapı süsleri gebeleri memnun etti. İhtiyacı olan lohusaya pijama desteği sağlanarak anne rahatlatıldı. Enfeksiyon açısından olumsuz durumları ekarte etti. Hasta memnuniyetini olumlu yönde etkiledi. Gece dışarı çıkamayan hasta ve yakınlarına gece kahvaltısının verilmesi ile hem destek verilmiş oldu hem de annenin aç kalması engellenerek laktasyona olumlu katkı sağlamış oldu.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Gece kahvaltısında öncesinde çorba ikramı denenmiş ama ısıtma ve temininde sıkıntı yaşandığı için kahvaltı uygulamasına geçilmiştir. Takılan pleksi malzemenin hassas malzeme olması dikkatli davranılmasını gerektirmektedir.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Doğum eylemi gerçekleşen bütün hastanelerde uygulaması gereken bir uygulama

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre):  Doğum eylemi gerçekleşen tüm hastanelerde uygulanabilir.

  • kapı süsü.JPG
  • ilk kıyafetim.jpg
  • lohusa pijama desteği.JPG
  • lohusa kahvaltısı.JPG