Sıfır Atık Belgeli Sağlık Tesisleri

Gönderen İl: Ağrı

Uygulama Adı: Sıfır Atık Belgeli Sağlık Tesisleri

Sağlık Tesisi Adı: Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doğubeyazıt Dr. Yaşar Eryılmaz İlçe Devlet Hastanesi, Patnos İlçe Devlet Hastanesi, Diyadin İlçe Devlet Hastanesi, Eleşkirt İlçe Devlet Hastanesi, Tutak İlçe Devlet Hastanesi, Hamur İlçe Devlet Hastanesi, Taşlıçay İlçe Devlet Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Çalışan ve hasta memnuniyeti, çalışan ve hasta güvenliği, Maliyetlerin azaltılması

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Hastane içinde tüm alanlar uygulamaya dahil edildi.

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: Aralık 2020’den itibaren

Nasıl Uygulandı: Atıkların toplanacağı sıfır atık kovaları alındı, geçici sıfır atık depolama alanları oluşturuldu. Atık bertaraf protokolleri oluşturuldu. Kurulumların tamamlanmasının ardından hastanelerde kurulan sıfır atık yönetim sistemininSıfır Atık Yönetmeliği’ne uygunluğu İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından değerlendirildi ve il bünyesinde bulunan tüm kamu hastanelerine “Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi” verildi.

Kim tarafından uygulanabilir: Tüm kamu ya da özel kurum, kuruluşlarda ve ortak kullanım alanlarında uygulanabilir.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Sıfır atık uygulaması ile israfın ve atık oluşumunun önlenmesi, atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşümünün sağlanması, temiz çalışma ortamı nedeniyle çalışan güvenliğinin, memnuniyetinin ve performansının arttırılması, hasta güvenliği ve memnuniyetinin arttırılması, çevre koruma bilincinin oluşturulması sağlanmıştır.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Uygulamada bir problemle karşılaşılmamıştır.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Sıfır atık uygulaması, hastane içerisinde gerek görsel olarak çevre farkındalığı yaratması gerek geri dönüşüme olan katkısı sebebi ile hastane verimliliğine ciddi katkı oluşturmaktadır. Temiz ve çevreye duyarlı hastaneler, temiz bir toplumun öncülü olacaktır.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Tüm sağlık tesislerinde uygulanabilir.

  • Ağrı Doğubeyazıt DH.jpeg
  • Ağrı Eleşkirt DH.jpeg
  • Ağrı Hamur DH.jpeg
  • Ağrı Patnos DH.jpeg
  • Ağrı EAH..jpg
  • Ağrı Tutak DH.jpeg
  • Ağrı Taşlıçay DH.jpeg
  • Ağrı Diyadin DH.jpeg