Anne Oteli

Gönderen İl: Erzurum

Uygulama Adı: Anne Oteli

Sağlık Tesisi Adı: Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan bebeklerin anne sütünden yoksun kalmamaları için anne oteline ihtiyaç duyuldu. Hastane tedavisi bitmiş olan annelerin veya il dışından gelmiş olan bebeklerin annelerinin konaklayabilmeleri, hijyenik ve sakin bir ortamda bebeklerine süt verebilmeleri ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla yapıldı.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Yenidoğan yoğunbakım ünitesinin hemen üst katında, müstakil bir alanda kuruldu.

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: Daha önce ek hizmet binası olarak hizmet veren Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi bünyesinde oluşturulan Anne Oteli, hastanelerin birleşmesi nedeniyle pandemi hızının düşmesiyle birlikte en kısa sürede BEAH bünyesinde hizmet vermeye başlayacaktır.

 Nasıl Uygulandı: Kuvöz sayısı dikkate alınarak yeterli miktarda anne odaları oluşturuldu. Anneler için özel olarak yapılmış, yatak, kıyafet dolabı, komodin, buzdolabı, banyo, tuvalet içeren odalar hazırlandı. Annelerin süt sağabilecekleri ve yemek yiyebilecekleri mutfak, ayrıca gündüz dinlenip TV izleyebilecekleri ve eğitim alabilecekleri salon oluşturuldu.

Kim tarafından uygulanabilir: Hastane idaresinin öncülüğünde eğitimli personel tarafından uygulanabilir.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Özellikle şehir dışında ikamet eden annelerin ve şehir içinde ulaşım problemi olan annelerin konaklaması ve stressiz bir şekilde bebeklerine süt verme amacına ulaşılacaktır (Annelerin süt sağabilmeleri için yeterli sayıda süt sağma cihazı konuldu). Kadın doğum kliniğinin eğitimli ebe ve personeli tarafından annelere doğum sonu bebek bakımı ve kişisel bakım konusunda eğitim verilecektir. Objektif ve sayısal değerlendirmeler daha ileriki dönemlerde paylaşılacaktır.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Anne Oteli ücretlendirmesi ve nasıl tahakkuk ettirileceği konusunda bir genelge bulunmamaktadır. Bu nedenle annelerin resmi kayıt işlemleri yalnızca hastane bünyesinde yapılmaktadır.  

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan tüm hastanelerin mutlaka yapması gereken bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Burada kalan annelerin aslında lohusalık dönemindeki hastalar olduğu ve konaklama problemi yaşayan annelerin hastane koridorlarında eziyet çekmemeleri için çok önemli bir hizmet olduğu tartışılmazdır.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz (Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Genel hastaneler ve dal hastanelerinde uygulanabilir.

  • Anne Oteli Görsel 4.jpg
  • Anne Oteli Görsel 5.jpg
  • Anne Oteli Görsel 6.jpg
  • Anne Oteli Görsel 2.jpg
  • Anne Oteli Görsel 3.jpg
  • Anne Oteli Görsel 9.jpg
  • Anne Oteli Görsel 8.jpg
  • Anne Oteli Görsel 7.jpg
  • Anne Oteli Görsel 1.jpg