Sevgi Bohçası Projesi

Gönderen İl: Şırnak

Uygulama Adı: Sevgi Bohçası Projesi
Sağlık Tesisi Adı: İdil İlçe Devlet Hastanesi
Neden İhtiyaç Duyuldu:  Sosyoekonomik bakımdan ihtiyaçlarını temin etmekte zorlanan aileler, Doğum ünitesine acil alınması gereken ve bu sebepten hazırlıksız olan hastalar.
Hangi Alanda Uygulandı: Doğumhane Servisi
Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: Nisan 2018 - Halen
Nasıl Uygulandı: Sosyal serviste görevli Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından yapılan mesleki görüşme sonucu ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen aileye/ ebeveyne temel ihtiyaçların yer aldığı yeni doğan paketi teslim edilmektedir.
Kim tarafından uygulanabilir: Doğum ünitesinin/servisinin olduğu sağlık tesislerinde görevli bütün Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından Kızılay il/ilçe teşkilatı ile iletişime geçilerek destek istenebilir ve uygulanabilir.
Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Uygulama öncesinde sosyoekonomik durumu elverişli olmayan aileler ihtiyaçlarını temin etmekte güçlük çekmekte ve tedaviye uyumda sorun yaşarken uygulama sonrası hediye edilen yeni doğan paketleri ile bu sorun giderilmiştir. Uygulama sonrası memnuniyet geribildirimleri %80 oranında artmıştır.
Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Herhangi bir problemle karşılaşılmamaktadır.
Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Paket içeriği bütçeye göre zenginleştirilebilir. Hoş geldin bebek mahiyetinde bohça içerisine yazılı metin/mektup konulabilir.
Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz: Doğum ünitesinin olduğu bütün sağlık tesislerinde uygulanabilir.

  • sevgi bohçası.jpeg