Gebe Kafeterya


İl Adı: Giresun
Uygulama Adı: Gebe Kafeterya
Sağlık Tesisi Adı: GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları EAH
Amaç: Anne Dostu Hastane unvanına sahip olan kurumumuzda kanıta dayalı olmayan müdahaleler tıbbi gereklilik durumları dışında rutin olarak uygulanmamaktadır. Anne adayının beslenmesi sıvı ve enerji ihtiyacının karşılanması doğum eylemine uyumu kolaylaştırmaktadır. Bu amaçla oluşturduğumuz Gebe Kafeterya (gebeterya) alanında anne adaylarına daha konforlu bir beslenme hizmet sunmak amaçlanmıştır.
Neden İhtiyaç duyuldu?Anne adaylarının doğum eyleminde ağızdan sıvı ve besin alımının sınırlandırılması; anne memnuniyetsizliğine, emzirme sürecinde başarısızlığa, annede açlığa bağlı stres seviyesinde artmaya ve dolayısıyla anne adayının doğum eylemine uyumunun azalmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle anne adaylarımıza Anestezi Uzman Hekimleri ve Diyetisyenimiz kontrolünde hareket kısıtlaması olmadan “Doğum Diyeti” verilmekte, beslenme ve sıvı alımları kesilmemektedir. Bu hizmetimizi ev ortamı şeklinde düzenlenmiş Gebe Kafeterya (gebeterya) alnımızda vererek anne adaylarının sürece daha kolay uyum sağlaması hedeflenmiştir.
Gebe Kafeteryada Sunulan Yemek Hizmeti: Gebe Kafeteryada doğum eylemindeki anne adayına hizmet vermekteyiz. Anestezi Uzman Hekimlerimiz ve Diyetisyenimizin kontrolünde hastanemiz mutfağında hazırlanan sulu gıdalar sunulmaktadır. Dışarıdan yemek kabul edilmemektedir.
Uygulama Ne İşe Yaradı: Anne adaylarının beslenmesi ve hareket özgürlükleri kısıtlanmadığı için enerji kaybı yaşamadıkları ve doğum eylemine daha kolay uyum sağladıkları görülmüştür. Doğum sonu tentene temasın ve ilk emzirmenin başlatılma sürecine uyum olumlu oranda artmıştır.

  • Gebe Kafeterya 2.jpg
  • Gebe Kafeterya 1.pngSağlık Tesislerinde İyi Uygulama Örnekleri

Adana (5) Adıyaman (2) Afyonkarahisar (2) Ağrı (1) Aksaray (0) Amasya (0) Ankara (9) Antalya (0) Ardahan (0) Artvin (0) Aydın (5) Balıkesir (1) Bartın (1) Batman (0) Bayburt (1) Bilecik (0) Bingöl (0) Bitlis (2) Bolu (7) Burdur (1) Bursa (9) Çanakkale (0) Çankırı (1) Çorum (4) Denizli (3) Diyarbakır (0) Düzce (2) Edirne (2) Elazığ (1) Erzincan (1) Erzurum (4) Eskişehir (1) Gaziantep (0) Giresun (2) Gümüşhane (0) Hakkari (0) Hatay (0) Iğdır (0) Isparta (2) İstanbul (3) İzmir (6) Kahramanmaraş (0) Karabük (1) Karaman (1) Kars (0) Kastamonu (1) Kayseri (7) Kırıkkale (1) Kırklareli (6) Kırşehir (1) Kilis (0) Kocaeli (0) Konya (2) Kütahya (0) Malatya (0) Manisa (5) Mardin (1) Mersin (3) Muğla (1) Muş (3) Nevşehir (0) Niğde (0) Ordu (1) Osmaniye (1) Rize (0) Sakarya (7) Samsun (4) Siirt (3) Sinop (2) Sivas (2) Şanlıurfa (3) Şırnak (2) Tekirdağ (0) Tokat (0) Trabzon (0) Tunceli (0) Uşak (0) Van (3) Yalova (0) Yozgat (0) Zonguldak (6)
16 ve üzeri Uygulama
12-16 Uygulama
8-12 Uygulama
4-8 Uygulama
1-4 Uygulama