Kamu Hastaneleri İyi Uygulama Örnekleri Verimlilik ve Kalite Uygulamaları

Ergoterapi Uygulamaları İle El Rehabilitasyonu Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021

Ergoterapi Uygulamaları İle El Rehabilitasyonu
Gönderen İl: Eskişehir

Uygulama Adı: Ergoterapi Uygulamaları İle El Rehabilitasyonu

Sağlık Tesisi Adı: Eskişehir Şehir Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Hastanemizde El Cerrahisi hizmeti verilmektedir. El cerrahisi sonrası rehabilitasyon ihtiyacı ve akut el yaralanması yaşayan hastaların rehabilitasyonu için ihtiyaç duyulmuştur.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Klinik ve Poliklinik

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: 17 Ocak 2021 tarihi itibari ile sürekli

Nasıl Uygulandı: Hastanemiz bünyesinde hizmet veren Ergoterapi Ünitesinde; el yaralanması yaşayan hastalarımıza günlük yaşam aktiviteleri, iş ve üretici aktiviteler, mobilite ve yardımcı günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili problem yaşadığı birçok fonksiyonel performans alanında tedavi hizmeti verilmektedir. Ergoterapistimiz tarafından, günlük yaşamda bağımsızlığa ihtiyaç duyan hemiplejik hastalar, tendon kesileri, kırıklar, yumuşak doku kayıpları, nörovasküler problemler ve periferik sinir problemlerine sahip el hastaları ile çalışılmaktadır. Tedavi sürecinde akut yaralanma veya cerrahi sonrası ödem kontrolünün öğretilmesi, ağrı sınırında normal eklem hareket açıklığını korumak amacıyla yapılacak yaklaşımlarla aktiviteye mümkün olan en kısa sürede geri dönüşü sağlamak, skar doku yönetimi, kuvveti ve kavrama becerisini arttırmak, el içi manipülasyon becerilerini geliştirmek ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığı sağlamaya yönelik yaklaşımlar kullanılmaktadır. Ayrıca; kişilerin yaralanma sonrası işe geri dönüş süreçleri hakkında hastalara rehberlik edilmektedir. Seanslar 45 dakika olup, hastalara bireyselleştirilmiş tedavi programı uygulanmakta ve günde 6-8 hastaya hizmet verilmektedir.

Kim tarafından uygulanabilir: Ergoterapist bulunan hastanelerde uygulanabilir.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): El cerrahisi ya da el yaralanması sonrası hastaların rehabilitasyon ihtiyaçları giderilmiş ve bu nedenle başka kurumlara yönlendirilmesi ihtiyacı da ortadan kaldırılmıştır.

(Hasta güvenliği ve hasta memnuniyetine katkı sağlamıştır)

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Problemle karşılaşılmamıştır.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler:

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Ergoterapist ve el cerrahisi hizmeti bulunan hastanelerde uygulanabilir.

  • FOTO 2.jpg
  • FOTO 4.jpg
  • FOTO 3.jpg
  • FOTO 1.jpg

Paylaş