Gluten Hassasiyeti Olan ve Çölyak Hastalarına Özel “Glutensiz Menü”

Gönderen İl: Düzce 
Uygulama Adı: Gluten Hassasiyeti Olan ve Çölyak Hastalarına Özel “Glutensiz Menü”
Sağlık Tesisi Adı: Düzce Atatürk Devlet Hastanesi 
Neden İhtiyaç Duyuldu: Çölyak hastalığında en etkin olduğu bilinen tedavinin glutenin ve glutenli yiyeceklerin tüketilmemesidir. Glutensiz diyet uygulaması ile hastalığın var olan semptomlarını kontrol altına almak, hastaların yaşam kalitelerini arttırmak ve hastalıkları ile ilgili oluşabilecek komplikasyonları önlemek amaçlanmıştır. Bu uygulama ile sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının beslenmelerinde çözüme ortak olmak amacıyla planlama yapılmıştır. 
Hangi Alanda Uygulandı : Düzce Atatürk Devlet Hastanesi mutfak, yemek hizmetlerinde
Ne zaman uygulandı / Sürekli mi: Haziran 2021 itibariyle sürekli 
Nasıl Uygulandı: İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Atatürk Devlet Hastanesi mutfağında diyetisyen gözetiminde, uygun mutfak koşullarında, kaliteli glutensiz ürünler tercih edilerek ve tüm hijyenik şartlar sağlanarak eğitimli personeller tarafından glutensiz yemek menüsü hazırlanmaya başlanmıştır. 
Kim tarafından uygulanabilir: Tüm Sağlık Tesisleri Yemekhanesi, Kantin, Kafeterya ve Tüm Toplu Yemek Hizmeti Sunucuları 
Ne İşe Yaradı : Sağlık Tesislerimizde görev yapan  5 personel ile diyetisyenin yönlendirdiği hasta ve hasta yakınları bu uygulamadan hizmet almaktadır. Diğer  yemek hazırlama bölümünden bağımsız olan glutensiz mutfak ünitesine özel araç gereçler ile Hastane diyetisyeninin menü planlamasıyla glütensiz yemek menüsü sunulmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi yanı sıra , 5 İlçe Entegre Hastanesi personellerine hizmet sunularak glütensiz yemek temini sağlanmaktadır. 
Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Mevcut yemek hizmetlerinin verilmesi ile ilgili şartnamede glutensiz yemek teminini yer almaması
Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler:  Glutensiz yemek menüleri için yemek hizmetlerinin verilmesi ile ilgili şartnameye uygun koşullarda glutensiz yemek temininin sağlanması konusunu bulundurmak. Yedek 2 porsiyon yemek bulundurmak.
Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz: Tümünde uygulanabilir ve yaygınlaştırılabilir.
Yayınlanma Tarihi: 26.08.2022


  • gultensiz 2.png
  • glutensiz manşet.jpg
  • glutensiz 4.png
  • Glutensiz 1.jpg