Elektrikli Araçlar ile Ulaşım

Gönderen İl: Erzurum

Uygulama Adı:  Elektrikli Araçlar İle Ulaşım

Sağlık Tesisi Adı: Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Alanlar arası hızlı ve konforlu hasta ve personel naklinin sağlanması amacıyla.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Tüm sağlık tesisinde

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: Şubat 2020 itibariyle başlatılmış olup sürekli uygulanmaktadır.

Nasıl Uygulandı: Hasta nakli amacıyla sedyeli ve koltuklu olmak üzere aynı anda maksimum 8 kişinin taşınabildiği elektrikli araçlar satın alındı. Bu araçları kullanacak personele üretici firma tarafından gerekli eğitimler verildi. Hastanemiz acil servis ve poliklinik giriş kapılarında konumlandırılan bu araçlar sürekli olarak ring atmak suretiyle hastalarımızın naklini sağlamaktadır. Ayrıca özellikle teknik personelimizin kullanması amacıyla tek kişilik üç tekerlekli akülü bisiklet formatında araçlarda alınarak ilgili personelimizin nakli sağlandı.

Kim tarafından uygulanabilir: Tüm hastalarımız, hasta yakınları ve ilgili personelimiz tarafından uygulanabilir.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Bu araçlar sayesinde hastane içerisinde hem hastalarımız hem de hasta yakınlarımız gitmek istedikleri yere hızlı bir şekilde ve yorulmadan götürülebilmektedir. Böylece özellikle yaşlı ve engelli kişiler çok daha konforlu ve hızlı bir şekilde transfer edilebilmektedir. Teknik personelimiz ise kapalı alanı çok büyük olan hastanemizde gitmek istedikleri alana hızlıca gidebilmekte ve arıza ya da bakımlara hızlıca müdahale edebilmektedir. Tabi ki hasta ve çalışan memnuniyeti noktasında bu hizmetin oldukça yüksek pozitif katkıları bulunmaktadır.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Yok

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Sürücülerinin eğitimleri konusuna azami hassasiyet gösterilmeli.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz (Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Uygun fiziksel altyapıya sahip tüm sağlık tesisleri.

  • Elektrikli Araçlar Görsel 3.jpg
  • Elektrikli Araçlar Görsel 2.jpg
  • Elektrikli Araçlar Görsel 1.jpg