Cesur Çocuklar Sağlıklı Gülüşler

Gönderen İl:Aydın

Uygulama Adı:Cesur Çocuklar Sağlıklı Gülüşler.

Sağlık Tesisi Adı: Nazilli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Neden İhtiyaç Duyuldu:Toplumumuzda çocukluk  döneminde oluşan diş muayene korkusunu  yenmek ve çocukluk döneminden itibaren ağız ve diş sağlığının önemini aşılamak.

Hangi Alanda Uygulandı:  Polikliniklerde

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?:Her yıl Diş Hekimleri Haftasında (21-27 kasım) ,talep edilen diğer zamanlarda uygulanmaktadır.

Nasıl Uygulandı:İlçemizde bulunan kreş ve anaokulları diş hekimleri haftasında veya talep edilen diğer günlerde kurumumuza dilekçe vererek hangi gün ve saatte kurumumuza ziyaret edeceklerini bildirirler.

-Belirtilen gün ve saatte merkezimize gelen çocuklar görevli personeller (Diş Hekimi ,Kalite Direktörü,. Eğitim Birim Sorumlusu,. Karşılama Yönlendirme Personelleri )   tarafından karşılanır ve Başhekim odasına alınır.

-Başhekim odasında çocuklarla tanışma ve sohbet edilir.

-Toplantı salonuna alınan çocuklara ağız ve diş muayenesine daha önce gelip gelmedikleri ve muayene korkularının olup olmadığı sorulur ve  ilgili form doldurulup kayıt altına alınır.  .

-Daha sonra toplantı odasına alınan çocuklara ağız ve diş sağlığının önemi ile ilgili eğitici video içeren çizgi film izletilir.

-Devamında görevlendirilen diş hekimi tarafından eğitici materyaller eşliğinde sözlü ve uygulamalı eğitim verilir.

-Eğitimden sonra soru cevap yöntemiyle eğitim etkinliği değerlendirilir.

-Polikliniklere alınan çocuklar muayeneden önce diş muayene koltuğundan korkmamaları için oyun yoluyla diş ünitinin tanıtımı yapılır.

-Daha sonra çocukların polikliniklerde ağız ve diş sağlığı muayenesi yapılır.

-Görevlendirilen personeller eşliğinde çocuklara kurum gezdirilir.

-Bütün çocuklar tekrar toplantı salonuna alınır .Burada tekrar bütün çocuklara muayene korkularının olup olmadığı tekrar sorularak ilgili form doldurulup  kayıt altına alınır.

-Bu kayıtlara bakıldığı zaman  neredeyse bütün çocukların korkularını yendiği görülmektedir.

-Ziyaret tamamlandıktan sonra çocuklarla toplu fotoğraf çekilerek kurumdan gönderilir.

Kim tarafından uygulanabilir:Görevlendirilen diş hekimi.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Merkezimize ziyarete gelen okul öncesi (0-6 yaş çocuklarda) çocukların gözlerinde korku, endişe ve tedirginlik gözlenirken   ziyaret tamamlandıktan sonra kurumdan ayrılan çocuklarımızın gözlerinde  kendinden emin, mutluluk ve heyecan görülmektedir.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler:Uygulamada herhangi bir problemle karşılaşılmamıştır.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler:Bu uygulamayı yapmak isteyen kurumlar bulundukları bölgedeki kreş ve anaokulları ile iletişime geçerek bu uygulama ile ilgili  bilgilendirme yapabilirler. Kurum içinde  de bu uygulamada görev alacak personeller tanımlanmalıdır.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Bütün ADSM ve ADSH’ lerde  uygulanabilir.

  • 1.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg