Bebek Bakım Timi


İl Adı: Giresun
Uygulama Adı:Bebek Bakım Timi
Sağlık Tesisi Adı: GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları EAH
Amaç: Yenidoğmuş bebeğe ve yeni doğum yapmış anneye konforlu bir bakım sunmak, doğum sonrası dönemde anne ve bebek açısından oluşabilecek komplikasyonları önlemek.
Neden İhtiyaç duyuldu? Annelerin ilgiye ve bakıma en çok ihtiyaç duydukları doğum sonrası dönemde bu süreci rahat ve konforlu geçirebilmelerinin sağlanması, yeni doğmuş bebeğin anne ile ilk temasının sağlıklı bir şekilde sağlanması, anne ve bebeğin alanında eğitimli profosyonel bir ekipten hizmet almasının sağlaması amacıyla oluşturulmuş bir ekiptir.
GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde oluşturulan “Bebek Bakım Timi” yeni doğmuş bebeklere ve lohusalara 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.
Yenidoğanın ilk bakımı, anne ve bebeğin doğum sonu ilk bir saat içinde tentene temasının sağlanması, annenin meme bakımı, lohusalık erken dönemde fiziksel ve ruhsal destek, emzirmenin başlatılması ve devamlılığının sağlanması, yeni doğanın beslenemediği durumlarda laktasyonun devamlılığının sağlanması ‘’Bebek Bakım Timi ‘’ desteği ile 24 saat kesintisiz devam ettirilen hizmetlerimizdendir.
Bebek Bakım Timi kimler tarafından oluşturuldu: Temel Yenidoğan Bakımı eğitimlerini almış deneyimli sağlık profesyonellerinden oluşturulmuş bir ekip.
Görevlendirme Nasıl Yapılmaktadır: Hastane yönetimi tarafından görevlendirmesi yapılan hemşirelerden oluşturulmuş sabit ekip.
Bebek bakım timi sağlık tesisimizin hangi alanlarında hizmet vermektedir: Doğum salonu, ameliyathane, kadın doğum yataklı servisleri.
Uygulama Ne İşe Yaradı: Hasta ve çalışan memnuniyet oranımız artmıştır, anne ve bebeğin en erken dönemde ten tene temasının sağlanması ile anne bebek bağlanması olumlu düzeyde arttığından doğum sonu depresyon riskinin azaldığı gözlenmiştir, sadece anne sütü alarak taburcu edilen yenidoğan oranımız ve doğumdan sonraki ilk bir saat içinde ten tene temas uygulanan anne – bebek çifti oranımız artmıştır.

  • Bebek Bakım Timi.png
  • Bebek Bakım Timi 2.jpg

Sağlık Tesislerinde İyi Uygulama Örnekleri

Adana (5) Adıyaman (2) Afyonkarahisar (2) Ağrı (1) Aksaray (0) Amasya (0) Ankara (9) Antalya (0) Ardahan (0) Artvin (0) Aydın (5) Balıkesir (1) Bartın (1) Batman (0) Bayburt (1) Bilecik (0) Bingöl (0) Bitlis (2) Bolu (7) Burdur (1) Bursa (9) Çanakkale (0) Çankırı (1) Çorum (4) Denizli (3) Diyarbakır (0) Düzce (2) Edirne (2) Elazığ (1) Erzincan (1) Erzurum (4) Eskişehir (1) Gaziantep (0) Giresun (2) Gümüşhane (0) Hakkari (0) Hatay (0) Iğdır (0) Isparta (2) İstanbul (3) İzmir (6) Kahramanmaraş (0) Karabük (1) Karaman (1) Kars (0) Kastamonu (1) Kayseri (7) Kırıkkale (1) Kırklareli (6) Kırşehir (1) Kilis (0) Kocaeli (0) Konya (2) Kütahya (0) Malatya (0) Manisa (5) Mardin (1) Mersin (3) Muğla (1) Muş (3) Nevşehir (0) Niğde (0) Ordu (1) Osmaniye (1) Rize (0) Sakarya (7) Samsun (4) Siirt (3) Sinop (2) Sivas (2) Şanlıurfa (3) Şırnak (2) Tekirdağ (0) Tokat (0) Trabzon (0) Tunceli (0) Uşak (0) Van (3) Yalova (0) Yozgat (0) Zonguldak (6)
16 ve üzeri Uygulama
12-16 Uygulama
8-12 Uygulama
4-8 Uygulama
1-4 Uygulama