Kamu Hastaneleri İyi Uygulama Örnekleri Verimlilik ve Kalite Uygulamaları

Hidroterapi Eşliğinde Travay Uygulama Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021

Hidroterapi Eşliğinde Travay UygulamaGönderen İl: Bursa

Uygulama Adı: Hidroterapi Eşliğinde Travay Uygulama

Sağlık Tesisi Adı: İnegöl Devlet Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Doğum kadın için özel bir deneyimdir. Bu dönemde yaşanan doğum

 ağrısı kadınların hayatındaki bilinen şiddetli ve kontrolü zor ağrılardan biridir. Fakat bu ağrı

doğal bir sürecin parçası olup diğer ağrılardan farklıdır. Doğum yapan kadınlarda doğum

ağrısının yönetiminde uygulanacak bakım, ağrının azaltılması ve kadının doğumda

 memnuniyetini arttırır. Hidroterapi ile doğum kasları gevşetip doğumun kolay ilerlemesini

sağlamasının yanı sıra doğum sancılarının çok daha hafif hissedilmesine, ılık suyun kan

dolaşımını hızlandırıp rahim ağzındaki kasları gevşemesini sağlayarak gebenin daha kolay bir

 doğum süreci geçirmesini sağlar. Bu da gebenin konforunu, memnuniyetini arttırır ve normal

 doğum için olumlu bir algı oluşur. Bu yöntem ile normal doğumun uygulanabilirliğini

arttırmak için doğumhanemizde bu yöntem uygulanmaktadır.

Hangi Alanda Uygulandı (Poliklinik, Servis, Acil, Ameliyathane, Laboratuar, vb.,): Doğumhanede

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: Gebe aktif fazın başlangıcında suya alınıp,açıklığı 9 cm oluncaya kadar uygulanır.

Nasıl Uygulandı: Gebe hidroterapi için isteğini belirttikten sonra hidroterapi için uygunluk kriterleri değerlendirilip olabilecek riskler anlatılır. 37 hafta ve üzerinde riski olmayan gebelere uygulanır. Hidroterapi için uygun ortam hazırlanır. Ilık suyun ağrı algısını kapı-kontrol mekanizmasıyla azaltılmasını sağlar. Anne adayından HET için onay alınmış olmalı,gerektiğinde sudan çıkmaya da onay vermiş olmalıdır. Gebe küvete girmeden önce; servikal dilatasyon, servikal silinme, fetal pozisyon değerlendirilmelidir. Gebe suya aktif fazın başlangıcında alınır. Suyun içindeyken fetal kalp izlemi, annenin nabız ve tansiyonu takip edilir. Gebe dehidrate olmaması için oral olarak şekerli sıvılar verilmelidir. Suyun seviyesi anne adayının meme ucu hizasına gelecek şekilde ayarlanır. Suyun sıcaklığı sürekli ölçülerek 35-37,5 santigrat derecede tutulmaya çalışılır. Suyun sıcaklığı saat başı kontrol edilip kayıt edilir. Bu durum maternal ve fetal hiperterminin önlenmesi ve suda doğum sırasında prematür respirasyon riskinin minimalize edilmesinde önemlidir. Anne adayının başında bir ebe ve bir uzman sürekli bulunarak sık aralarla ÇKS, nabız, tansiyon kontrolünü gerçekleştirirken anne adayı yalnız bırakılmayarak  güven hissi de verilmiş olur. Gerekli vajinal muayeneler sonrasında açıklık 9cm olduktan sonra gebe sudan çıkartılır ve doğum masasına alınır. Her doğum sonrası küvet  kaba kirlerinden arındırılırken normal yüzey temizliği deterjanlı su ile yıkanır. Küvet dezenfeksiyonu 1000 ppm konsantrasyonu sağlayacak şekilde klor tablet koyularak küvet doldurulur. Bir saat bekletilir sonrasında küvet boşaltılır. Küvet temiz suyla doldurulur bir saat de duru suyla bekletilmiş olur. Tekrardan küvet boşaltılarak küvetin beş farklı yerinden kültür alınır. Bu alınan kültür laboratuara gönderilir sonuç negatif (-) geldikten sonra küvet tekrar kullanıma hazır hale gelir.

Kim tarafından uygulanabilir: Kadın doğum uzmanı ve ebeler tarafından

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması):

 Perifer damarların vazodilatasyonu ve kan akışının vücuda dağılması ile kan basıncı düşer ve gebe gevşer. Gebe gevşediğinden uterin perfüzyon artar, Plesantal oluşan perfüzyon maksimum olur fetal iyilik en yüksek düzeye çıkar. Sıcak suyun verdiği rahatlama hissi ile gebenin anksiyetesi düşer. Nörohormonal etkileşimi sağlar. Endorfin seviyesi artar. Etkili kontraksiyon için oksitosin sağlar ve uterin kontraksiyon daha az hissedilir. Ilık su etkisi, kan dolaşımını hızlandırır rahim ağzının gevşemesini sağlar ve bu durum epizyotomi olasılığını azaltır. Kan dolaşımı arttığı için bebek kanalda ilerlerken bebeğe daha çok oksijen taşınır.                                                                                                                                                            

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Herhangi bir problem yaşanmamıştır.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Uygulanan gebelerin memnuniyetini arttırdığı için normal doğuma bakış açıları daha olumlu yönde etkilenmiştir. Hidroterapi için uygunluğu olan gebelerde bu yöntemin uygulanmasını tavsiye ederiz.

  • 4.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz (Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Doğum hizmeti veren tüm hastanelerde kullanılır. 

Paylaş